Jdi na obsah Jdi na menu
  

Udržování čistoty srsti

Aby byla srst pěkně lesklá a zdravá musíme morče udržovat v čistotě.Nehezky pak vypadají hlavně světle zbarvená morčata s nažloutlou srstí.

Abychom tomu zabránili musíme udržovat morče v čistotě.Morčata nejsou sice moc čistotná ale je lepší vydět morče čisté a zdravé než ho vidět jak polehává v špinavé a počůrané podestýlce.

Nejlepší způsob jak tomu zabránit je vyměňovat morčeti často podestýlku.Dalším problém, se kterým se setkává spoustu chovatelů morčat je okusování vlastní srsti nebo srsti ostatních morčat.To také může zavinit fleky na srsti.Tím se dostáváme k znečištění srsti potravou.To se však stává ojediněle, protože morče se po jídle očistí samo.Jak bychom tedy měli postupovat, aby mělo morče srst v pořádku a bylo čisté?

Denní kontrola

Nejenom srst ale i morče bysme měli kontrolovat každý den.Tím můžeme zabránit spoustě problémů ale i nemocí.Každý den , nebo aspoň obden bychom měli srst zbavit nečistot např.hoblin,sena nebo zacuchaných chlupů.Poté srst rozčesat.

kartáč

Česání, kartáčování

Dlouhosrstá morčata vyžadují každodení pročesávání.U dlouhých rovných bychom měli srst měli česat docela časo, aby se v srsti nevytvořily chuchvalce.U kudrnatých je lepší srst pouze prohrábnou prsty a pročesat už před koupáním.Prvně je lepší vzít srst hrubším a až pak jemnějším hřebínkem.Mně se hodně osvědčil kartáč na obrázku vlevo.V balení u něho byl i takový hřebínek, kterým se vyčesávají chlupy z toho kartáče.Existují samozdřejmě různé druhy ať au takovyhle kartáč na vyčesávání chlupů nebo pročesávací rukavice (viz obrázek vpravo pod textem).

vyčesávací rukavice

Koupání

Jednou za čas bysmeměli morče vykoupat.Pro morče to není zrovna příjemná záležitost aleje to přece jenom pro jeho dobro.Pokud ale morčatamyjeme už od útlého věku tak si zvyknou.V mnohazwerimexecha i u vetrinářů padnul názor, že by sehlodavci neměli koupat.Samozdřejměmusíme být velmi opatrní abysme morčeti neublížili.

Postup koupání:

1) Nejdříve si napustímeumyvadlo nebo lavor tělověteplou vodou.Vodaby morčeti neměla dosahovat k hlavičce.Voda by měla být hluboká tak, aby dosahovala morčeti po nožky a aby hlava nedosahovala na hladinu.

2) Morče držíme a opatrně ho položíme do vody a postavíme na zadní.Když koupeme morče v umyvadle, tak ho můžeme opřít o okraj.Pokud držíme morče, které je nervozní, podepřeme mu jednou rukou bříško (lepší je podpírat všechna malá morčátka, která nejsou na vodu zvyklá).

3)Napuštěnou vodou opláchneme tělo morčátka kromě hlavy.Musíme se vyhnout hlavně čumáčku, očím a uším, to je velicedůležité, protože bysme mohli morčeti způsobit morčeti vážné zdravotní problémy.

4)Poté naneseme trochu šamponu (vhodný je i pro psy,kočky něbo jiné hlodavce) na záda a pořádně ale opatrn vmísíme do srsti.

5)Vodou důkladně smyjeme šampon, aby v srsti žádný nezůstal.

morče ve vaně

Dúležité :

Morče koupeme dlepotřeby.Dlouhosrstá morčata je důležité koupat častěji než krátkosrstá.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

srst

(Lola, 14. 2. 2016 12:22)

Mojemu morčeti chybí trochu srsti na zádech, co mám dělat jít k veterináři nebo co jiného?????????????

Morče se mi po koupeli klepe

(Adminka, 15. 12. 2018 13:51)

Morče jsem vykoupala. Po koupeli jsem morčátko trochu otřela do ručníku, potom se začalo klepat a tak jsem ho zabalila, aby mu bylo teplo. Moc se o něj bojím, nemůže to být něco vážného?

Re: srst

(xxx), 28. 12. 2018 17:20)

Je to nejspíš svrab radši zajdi na veterinu tam mu dají injekci kolem 30-50kč zajdeš tam dvakrát a bude to dobré taky jsme měli:)

vypadávání srsti

(ajuska, 28. 5. 2017 9:00)

koukám že nejsem jediná moji morčince taky vypadává srst na zádech doufám že to neni žádná nemoc je možný že to může mít ze stresu?

pelichání

(ariana nováková, 31. 3. 2017 16:47)

je to super blog o morčatech ale měla bych otázku: jestli je normální že na jaře morčeti vypadávají chlupy.

morcatka

(fedorcakova, 7. 8. 2016 19:54)

Co delat kdyz samec okusuje samici srst? samice podavam antibiotika na zanet dychacich cest.

Poradte

(Denisa, 7. 2. 2016 10:22)

Mému morčátku taky ze srsti vypadávají takové kousíčky něčeho ale myslím že je to jenom maz protože se to v ruce úplně rozmaže tak zkusím koupit šampón na morčata a pořádně ho vykoupat vodou a mýdlem to nepomohla a ještě se chci zeptast moje morče má na břichu bouličku pořad stejně velkou a je na ní normálně kůže a je měkká nevíte co to je?Je to třeba tuková boulička prosím poradte

Koupání?

(Michael Kejmar, 16. 2. 2013 13:04)

Koupání?To si teda klepu na hlavu.

chuchvalec

(locika, 29. 7. 2012 18:39)

Moje morčátko čiky ani jí neni ještě rok a delá se jí chuchvalec já se chci jenom zeptat jestli na to neprodávaj nákej šampon nebo ňákou kapku a nebo jestli jí to mám odstřihnout.Jestli víte odpověď tak mi jí prosim řekněte.Mockrát děkuji za odpověď.

všude chlupi

(stella, 27. 12. 2012 18:07)

ahoj všichni!!!moje morče šíleně,ale šíleně pelíchá po celím bytě máme chlupy a když ho hovám sem pak zelá od chliupů.Mamka je kvůli tomu ce dátt pryč :-(prosím vás poadte co mám dělat

Je to svrab?

(Lůca, 20. 6. 2012 13:07)

Moje morčátko Kukynka které budou 4 roky má problém se srstí.Vždy když jí chovám tak strašně pelichá a ze srsti jí padají malé drobečky připomínající kousky kůže,není to náhodou Svrab?Když byla malinká měla to taky ale ne v tak velkém množství.Jestli víte odpověď, prosím napište. Děkuji moc za odpověď.

bezva

(lucka, 29. 4. 2012 10:25)

dobrý

čistění morčat

(julie, 2. 4. 2012 15:51)

nevím ,jak se čistí narozena morčata. děkuji vám za poradu.